Ah, Grasse, jaké to město! Řím vůní. Zem zaslíbená parfémům. Žádný muž se nemůže oprávněně nazývat parfumérem, pokud neprokázal své schopnosti v tom posvátném místě! To jsou slova parfuméra Baldiniho, který v příběhu Parfém: příběh vraha německého spisovatele Patricka Süskinda poučuje mladého JeanaBaptistu Grenouilleho o tajemství svého řemesla.
Do Grasse můžete vyrazit jednoduše autem z Cannes po silnici RN 85 nebo z Nice po trase D 2085. Od Nice je toto město vzdáleno pouhých 29 kilometrů a z četných teras se vám tak nabízí nádherný výhled na nedaleké pobřeží s plážemi a přístavy. Do Grasse se ale snadno dostanete i vlakem, prakticky každou půlhodinu vyjíždí z Nice přímý spoj, který do cíle dorazí po zastávkách v Antibes a Cannes po hodině a osmi minutách. Nastoupíte-li v Cannes, cesta trvá jen 27 minut.
Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte od 7,50 do 8,60 eura v závislosti na konkrétním spoji. Do města se dostanete i pravidelnými autobusovými linkami č. 500 (z Nice) a č. 600 i 610 (z Cannes).
Výhled na Azurové pobřeží
Půjdete-li z vlakového nádraží, připravte se na pořádný výstup do kopce, městečko se zvedá prudce nad pobřeží do výšky 333 metrů nad mořem, a jak postupujete stále výše, otvírá se vám při pohledu zpět úchvatný výhled na azurové pobřeží. Brzy vstoupíte do spletité sítě středověkých a renesančních uliček, vydlážděných a poskytujících příjemný chládek a únik před sluncem.
Nejpříjemnější je brouzdat uličkami okolo Place aux Aires a Place de Cours a zastavovat se u kašen, na malých náměstích a v obchůdcích s voňavými suvenýry. V dopoledních hodinách narazíte na Place aux Aires na květinové trhy s velkým a barevným výběrem sušených i čerstvých květin.
Město oklopené vůní levandule, růží a jasmínu
Z památek stojí za vidění katedrála NotreDame-du-Puy s obrazy od Rubense a muzeum voňavkářství Musée International de la Parfumerie, kde naleznete výstavu flakonů a všech možných předmětů na výrobu voňavek a mýdel.
Grasse se totiž zcela oprávněně přezdívá město vůní. Dodnes je obklopené poli a loukami, na nichž voní levandule, růže i jasmín a výroba parfémů je pro ekonomiku města stále naprosto klíčová. Sídlí zde na 60 firem spojených s výrobou vůní a průmysl zaměstnává deset tisíc z 45 tisíc obyvatel města.
Podívejte se, jak se vyrábí parfémy
Ačkoliv se většina továren přestěhovala do moderních budov za město a většina primárních ingrediencí se dováží ze zemí s levnou pracovní silou, v centru Grasse můžete i dnes navštívit historické budovy tradičních rodinných firem Galimard, Fragonard a dalších. Vstup je zdarma, výklad o tradiční výrobě parfémů je zakončen možností nákupu některého z voňavých produktů, nákup ale samozřejmě není povinný.
V sídle značky Galimard na ulici de Pégomas kousek od centra naleznete kromě muzea i Studio des Fragrances, kde si za 45 eur můžete zaplatit kurz výroby parfémů, jehož součástí je i vytvoření vlastního parfému o objemu 100 ml, který si můžete libovolně pojmenovat a odnést s sebou domů.
Květinová slavnost
Návštěva městečka i s prohlídkou jednoho z muzeí parfumerie netrvá více než čtyři hodiny; pokud si chcete vychutnat atmosféru města a sednout si na náměstí na terasu ke sklence vína, můžete se tu samozřejmě zdržet klidně celé odpoledne.
Plánujete-li návštěvu Azurového pobřeží na srpen, začátkem měsíce se v Grasse koná tradiční Fete du Jasmin, Jasmínová slavnost, kterou tvoří průvod alegorických vozů, fanfáry, ohňostroj i kulturní doprovodné události. Na slavnosti, která se koná každoročně od roku 1946, se použije 150 000 květin. V každém měsíci od jara až do podzimu si ze starodávného a tajemného města nad Azurovým pobřežím odnesete provoněný zážitek.
Žádné komentáře:
Okomentovat