Vůně jsou maličké světy, které odhalí svá tajemství jen tomu, kdo je bude milovat...

neděle 10. května 2009

Dá se kvalita pořídit levně?Článek uvádím znovu, jelikož nikdy není na škodu osvěta proti lživým firmám, které si na nekvalitních parfémech vydělávají milióny.
Je sice pravdou, že výrobní cena parfému je velmi nízká a že firmy svá kouzelná voňavá dílka prodávají za přemrštěné ceny, ale na druhou stranu si kvalitu opravdu levně nikdy nepořídíte...


Napodobeniny originálních parfémů... téma, které již zabralo bezpočtů stránek a místa na internetu. Ovšem, co mi vždy chybělo a chybí je to, že jsem se dosud nesetkala s konkrétním srovnáním konkrétních vůní. Místo toho jsem vždy vzduchem slyšela létat silácká slova typu "takový šmejd si nikdy nekupuj" nebo "skutečně nabízíme kvalitu levně a možná ještě kvalitnější". Kde je tedy pravda?
Abych se pravdy, alespoň té mé, subjektivní, dopídila, abych konečně i já zaujala nějaký názor, sehnala jsem si několikero vzorečků třech firem - FM Group, Say a La Rive. Ani nevíte, jak jsem byla netrpělivá a těšila se, že konečně poodhalím roušku tajemství a pověr...

Ovšem dříve než přistoupím k samotnému srovnávání, ráda bych se pozastavila u toho, co o sobě firmy jako je například FM Group či Say samy říkají. Jejich teze rozdělím do několika bodů:

 • Kvalita za nižší cenu.
 • Nerozeznatelná napodobenina od originálu. Používáme totiž stejné ingredience jako jiní výrobci značkových parfémů, vonné esence (někde uvedeno "vůně") stejně jako oni nakupujeme u německé firmy DROM.
 • Větší podíl vonných látek (FM Group prý 20%, Say prý až 24%)
 • Jejich reklama např. zde, zde nebo zde

Ovšem pravda je taková:

Drom je jedna z firem, které vyrábějí vůně na zakázku. Zkrátka přijde zákazník, řekne své požadavky a firma mu namíchá vůni přesně podle jeho přání a zajistí i ten další zbytek (funguje to podobně jako například svatba nebo dům na klíč). Ovšem pod jednou podmínkou - vůně (formule, tedy recept) nepatří zákazníkovi, ale firmě, která ji může teoreticky prodat dalšímu svému potenciálnímu zákazníkovi. Ovšem firmy jako FM či Say zcela jistě nemají tak velký kapitál, aby si mohly dovolit vyrobit vůni se stejně kvalitními ingrediencemi jako má například Chanel. Další věcí je, že u firmy Drom si velké a slavné návrhářské nebo parfumérské domy parfémy vyrábět nenechávají. Buď mají svého osobního parfuméra, tzv. "nose", nebo svou zakázku dají jiné, významnější firmě, která zaměstnává špičkové parfuméry.
Jak to tedy s FM parfémy a spol. je? Nejpravděpodobnější scénář vypadá takto: Do firmy Drom přijde například zástupce FM parfémů a vyžádá si vůni, která je podobná té a té konkrétní. Drom souhlasí a spojí veškeré své síly, aby se vůně alespoň trochu podobala a aby na její výrobu byly použity jen ty nejlevnější ingredience. Kdyby byly totiž použity ony dražší, FM a spol. by se pravděpodobně nikdy nedoplatili či by musely podstatně zdražit ceny svých parfémů, aby mohli alespoň trochu vydělat.
Tak a to je prosím celé tajemství. Z toho tedy vyplývá, že firmy jako FM a jiné zkrátka a dobře lžou a oklamávají své zákazníky, jelikož vůně rozhodně stejně kvalitní ani identické nejsou. Zastávám tezi, že s malým kašpárkem rozhodně velké divadlo nikdy nezahraješ...

Ale nyní již k samotným parfémům... Jako první si "zrecenzujme" celosvětově proslavenou vůni Angel od Thierry Muglera...


Thierry Mugler Angel

Angel jsem vyzkoušela samozřejmě jako originál, také také v podání FM Group a Say. Myslím, že tady by to mohlo být rovnou bez rozsáhlého komentáře, protože původní Angel je krásná, plná orientální vůně s hořkými podtóny čokolády a karamelu. FM Group z Angela udělala vzdušnou, lehce svěží a především přeslazenou vůni s výrazným podílem mučenky. Neříkám, že vůně je špatná, ale Angelu se ani zdaleka nepodobá. A firma Say? Ta se pro změnu netrefila již vůbec, cítím jakési vzdušné mentolové tóny smíchané s citrusy a něčím nepříjemně sladkým, co bych na sebe v životě nenastříkala. Ovšem později se jejich vůně rozvoněla do více gurmánského provedení, ale i přesto v této podobě měla k Angelu ještě hodně daleko.

Dalším parfémovým evergreenem je vůně J´Adore, kterou jistě všichni velmi dobře znáte...


Christian Dior J´Adore

J´Adore je velmi povedená luxusní květinovo-ovocná vůně. Zde jsem také sehnala jak vzorek od FM Group, tak od Say. FM Group č. 10 není J´Adore nepodobná, ale do její krásy, minimalismu a luxusního přízvuku má opravdu hodně daleko. Vůně je sladší, těžší a obsahuje v sobě podivném laciné tóny, které bych přirovanala k ovocně mentolovým bonbónům. Ostatně tento tón se často opakuje i v jiných napodobeninách. Say je původnímu J´Adore přece ještě o něco podobnější, dokonce bych řekla, že i já bych na první "počuch" obě vůně zaměnila, ale když se soustředíte více, Say to trochu přepískla s mýdlovými tóny ylang-ylangu, které místy podivně čpí...


Cacharel Eden

Eden srovnám pouze již s firmou FM Group a její vůní č. 150. Zpočátku si byly vůně velmi podobné, ale již po několika málo minutách se napodobenina rozvoněla příliš do sladka a ztratila svůj původní citrusově jehličnatý nádech. A opět jsem se zde setkala se zvláštními lacině mentolovými tóny. Na druhou stranu vůně FM není sama o sobě zase tak špatná a k nenošení.


Lacoste Pour Femme

Lacoste Pour Femme jsem srovnávala s vůní La Rive Woman. Tuto vůni, která bez skrupulí vypadá téměř shodně jako originál, můžete sehnat i v drogeriích. Trochu jsem se divila a popravdě, bylo mi stydno, když imitace prodávají i renomované a zavedené drogerie. La Rive Woman je originálu podobná jen náznakově, zdaleka však nedosahuje takové intenzity a vybroušené dřevitě pepřové elegance. La Rive Woman je velmi, velmi nenápadná a později zvláštně nakyslá a příliš krémová a vanilková.


Chanel Coco Mademoiselle

Chanel Coco Mademoiselle, slavnou a oblíbenou to vůni jsem srovnávala s její napodobeninou od FM Group (vůně č. 18). Když jsem vůni před několika týdny zkoušela poprvé, přišla mi téměř stejná jako originál, až poté se podivně rozvoněla. Tentokrát se mi možná již nos "spravil" a já zjistila, že vůně č. 18 je přeslazené a zvláštně mýdlově nakyslé nedochůdče. Ovšem nositelná je, to nepopírám...


Lancome Hypnose

Lancome Hypnose je lehce orientální vanilkově mučenková vůně, kterou mám docela ráda. V podání Say se však jedná o podivně citrusově vanilkovou směsici se sladkými, bonbónovými a levnými drogérovými tóny. Konečný verdikt je však takový - sladce vanilková vůně, kterou určitě vynosí nejedna divoká mladice ;-)


Kenzo Amour

Kenzo Amour je také poměrně oblíbená vůně, dokonce i já ji mám na své poličce. Tuto vůni jsem srovnávala s imitací FM Group č. 149. Musím říci, že ze zatím vyzkoušených imitací, mi voní nejvíce a také se originálu skutečně podobá. Nechci říci, že je s ním úplně identická, ale věřím, že nezkušený nos rozdíl nepozná, proto nemá smysl rýpat se ve zbytečných "pidi" rozdílech. Pakliže tedy nemáte dostatek peněz, abyste so pořídili Kenzo Amour, a nemáte zvláštní odpor k imitacím (vůbec se mi nelíbí myšlenka imitací, ztratila mnohé z původní duchovní myšlenky), parfém č. 149 od FM Gropu si určitě kupte.


A to by bylo pro tentokrát vše. Ovšem nebojte se, v zásobě mám ještě několik imitací a brzy se s nimi určitě opět vytasím...

Možná si teď říkáte, že článku chybí pointa, nějaký konečný verdikt, poslání nebo jen rozuzlení. Pakliže jej opravdu chcete, myslím, že stačí napsat toto:

 • Vůně od firem, které imitují, nejsou ani zdaleka identické s originály.
 • Některé vůně jsou i přesto nositelné, některé dle mého vkusu vůbec.
 • Pár vůní těchto firem jsou skutečně velmi podobné a vyvedené.
 • Určitě bych nedávala na první dojem, některé vůně jsou zpočátku podobné, ale poté se rozvoní do velmi podivné kreatury.
 • Většina těchto firem prodává parfémy ve flakonech o objemu 30 ml. cca za 330,-Kč. Když si toto množství vynásobíte přibližně třemi, vyjde vám částka cca 1000,-Kč, za kterou si již pořídíte krásný a kvalitní značkový parfém (alespoň na internetu).
 • Parfémy těchto firem doporučuji zejména lidem, které nemají náročné nosy, neznají originály, voní se jen proto, aby voněly a nemají dostatek peněz, aby si mohly pořídit originál.
 • Parfémy těchto firem rozhodně nedoporučuji někomu, kdo si potrpí na kvalitě...


Článek napsala Elapela


Máte nějaké zkušenosti s FM parfémy apod. Vy? Jestliže ano, podělte se o své zkušenosti a názor v komentářích pod článkem...8 komentářů:

 1. Dobrý den,nevím jak jsou na tom vaše čichové buňky a ani nechci soudit,ale jak vám mám věřit,když sem ve vašem článku našel lži, případně nepřesnosti. Hlavně DROm není bezvíznamná firma, světové parfémy opravdu mají původ často v DROMu,myslíte,že Hugo Boss si dělá vlastní parfémy? Ha,ani omylem. Udělá kolekci šatů a objedná si vůni jako doplnět k této kolekci...Jen u nás se neví,že parfémy jsou často doplnky luxusního zboží...DROM združuje mezinárodní team parfemistů,takže pochybuju,že by se pytvořili s padělky...cena originálu co stojí 1500 kč od Fm nebo Say, Lambre,atd.opravdu se příliš nemění...ty kvalitní ingredience - nikoliv chemii nenajdete ani v našich parfumériích!!!Jo a líbí se mi jak jste v článku použila 2x slovo pravděšpodobně....S Pozdravem Pavel

  OdpovědětVymazat
 2. Je vidět, že co se týče byznysu okolo parfému a parfémů, tak příliš zběhlý nejste. Není to nic proti Vám, pane Pavle, ale dříve než bych uvěřila tomu, co Vám na seminářích FM Group nebo kde neustále omílají dokola, tak bych si pozjišťovala pár věcí. Drom je pouze jedna s firem, u které se vyrábí parfémy na zakázku. Dívala jsem se na net a parfuméři, kteří pod touto formou tvoří jsou většinou neznámí. Slavné firmy jako Hugo Boss, Dior apod. si sice parfémy na zakázku nechávají dělat, ale většinou tedy požádají buď slavného parfuméra, nebo mají svého osobního parfuméra či požádají větší firmu, která parfuméry sdružuje, většinou Giuvaudan (o Drom zájem bohužel nemají). Sám se můžete přesvědčit kdekoliv na internetu...
  Nelíbí se mi také, jak FM Group apod. lže, když tvrdí, že vonné esence se nakupují v Dromu a jen se přelévají, tudíž se jedná o stejné parfémy. To je lež jako hrom!!! Originální parfémy a parfémy těchto levnějších firem se skutečně nedají srovnávat co do kvality, myslím, že k tomu ani není potřeba cvičený nos. Neříkám, že všechny napodobeniny se nevyvedly, ale většina brzy bud vyprchá nebo se originálu ani zdaleka nepodobá.
  Nejhorší na tom všem však je, jak se ohlupují lidé a tvrdí se, že rozdíl je jen v lahvičce za pár kaček od FM apod a za 1000 od slavných značek. Toť vše.
  Ale zřejmě stále existují lidé, kteří chtějí věřit, že přišel zázrak jménem Drom a FM Group a spasí jejich touhu po luxusu...

  Elapela

  OdpovědětVymazat
 3. Zdravim, chcela by som sa aj ja pripojit k tym, ktori neveria, ze FM parfemy su originaly. Spociatku som tomu uverila, aj preto, lebo povedzme si na rovinu, ste student, nemate penazie navyse, ale mohli by ste nosit Diora za ovela mensiu ako ako v parfumerii. Tak som sa dostala k dealerstvu FM parfemov. Je pravda, ze sa mi to spociatku pozdavalo, ale fakt, ze vona na mne dlho nevydrzala, bol nepopieratelny. Niektore vone boli naozaj pekne na zaciatku, ale neskor to uz vyslovene "smrdelo". Pravda byva kruta a malo kto ju chce pocut. Preto si myslim, ze FM parfemy nemaju s tymi znackovymi takmer nic spolocne (u niektorych okrem toho prveho zavanu vone). Nemusite so mnou suhlasit, je to prirodzene a nikomu to nezazlievam. Kolko ludi, tolko nazorov. Ostava mozno iba dufat, ze raz sa poradi distribouvat parfemy, kde budete platit iba za parfem a nie za flasticku a reklamu, ktora sa urcite vzdy odrazi aj na cene parfemu...

  OdpovědětVymazat
 4. Lžete,všichni lžete.Je to právě opačně.Právě tzv.originální parfémy jsou napodobeninou originálních vůní FM a pod.To oni se opičí po našich vůních.Dělají je schválně lepší,to proto,aby to nikdo nepoznal.Aby je nikdo nemohl obvinit z falšování,lejí ty své parfémy i do zvláštních lahviček.Lidi nenechte se tak obelhávat.Naše parfémy FM jsou kvalita sama fakt.Už jen proto,že je to firma Polská.No prostě kvalita na první pohled-tedy počuch. Neberte mi můj vysněný svět prosím,neberte mi mé mercedesy které dostanu až naprší a uschne...

  OdpovědětVymazat
 5. Zdravím. Já bych chtěl doporučit tuto stránku http://vune.hyperzbozi.cz/ , moje manželka tam nakupuje pořád parfémy. Dokonce i já jsem si tam vybral! :-) Jedině doporučuji!

  OdpovědětVymazat
 6. Já většinou prostě a jednoduše koukám na srovnávač cen, většinou se tam objeví něco fakt levného... :) Třeba zde: http://www.hyperzbozi.cz/parfemy

  OdpovědětVymazat
 7. Hrozně moc mě baví jak jsou někteří zde přítomní neuvěřitelně angažovaní (včetně autorky), s parfémy je to naprosto stejné jako se značkovým oblečením atp. Vysoká cena se platí za značku, nikoli za kvalitu použitých ingrediencí nebo materiálů. V dnešní době se dokonce některé věci vyrábí v jedné továrně, 8 hodin značkové a 8 hodin neznačkové, které jsou naprosto totožné jen jim chybí znáček, cedulka, výšivka atd. Tak to zkrátka je, doba kdy se Lacoste vyrábělo ve Francii je již dávno zapomenutá. Věci (včetně parfémů) si vybírám podle toho jestli se mě osobně líbí a mě osobně jsou příjemné, dále podle toho jestli v nich nejsou nějaké "rakovinotvorné dobroty" (na to je třeba expert koncern Loreál-potažmo tedy i značka Lancome)..rozhodně ne podle ceny (protože ta dnes o ničem nevypovídá) ani podle pochybných recenzí těch, kteří bůhví proč chtějí vlastním tělem bránit loupeživé světové značky...

  OdpovědětVymazat
 8. ..tím se nezastávám FM Group, to je podle mě vymývárna mozků jako Amway nebo pochybné společnosti "vychovávající" finanční poradce..

  OdpovědětVymazat